Fenrir a szörnyfarkas (Északi mitológia)
Talán minden farkasokról szóló mítosz közül egy szörnyrõl szól, Fenrir az északi mitológiában. Fenrir Loki, bajkeverõ tûzisten fia, aki a mítosz szerint úgy adott életet neki, hogy megette a déróriás-asszony Angrboda boszorkány szívét.
Nõvére Hél és bátyja a gonosz kígyó Jörmungand.
Születése után más istenek féltek erejétõl. A farkast elrabolták és Ázgardba vitték, ahol felügyelhették. Fenrir vadsága miatt egyedül Tyr hadisten vállalkozott, hogy etesse. Odin bizonytalan volt a farkas felõl, de amikor a Nornák, a sorsistennõk figyelmeztették sorsára, határozott a szörnyrõl. Nem akadt azonban lánc mely elég erõs lett volna a megkötésére.
Elõször elkészítették a legerõsebb vasból a Leyding-et, de a farkas egy mozdulattal elszakította. Majd egy speciális láncot készítettek a Dromi-t, de Fenrir ezt is eltörte. Látva ezt Odin elküldte Frey hírnökét, Skirnir-t a törpékhez. Végül a törpék különös anyagokból, egy macska lépésének zajából, egy nõ szakállából, egy medve inaiból, egy hal lélegzetébõl, hegyek gyökerébõl és madarak nyálából varázserejû láncot kovácsoltak, a Gleipnirt.
Bár selyemszálnak tûnt, Fenrir csak azzal a feltétellel engedte a nyakára a láncot, ha az egyik isten a szájába dugja a kezét, látva, hogy nem akarnak neki ártani. Egyedül Tyr vállalta, és az istenek ki is nevették mikor a farkas leharapta a kezét, mert rájött hogy a lánc elszakíthatatlan. A farkast egy sziklához kötözték, száját pedig kipeckelték egy karddal, nehogy harapjon.
A Ragnarök idején Fenrir elszabadult , és nagy félelmet keltett. Hatalmas szájával elnyelte a földet és az eget, majd lenyelte Odint. Odin fia, Vidar késõbb megöli Fenrirt és megbosszulja apját.
|