Elena:az dvske. A kirlylny, aki minden fit megkaphat, akit akar. Stefan: komoly s rejtlyes. Szemltomst az egyedli, aki ellen tud llni Elennak, mg ha prblja is vdelmezni sajt mltjnak ksrt retteneteitl. Damon:szexi s veszlyes. Hajtja a bosszvgy Stefan ellen, aki elrulta. Elszntan prblja megszerezni Elent, s gyilkolni is hajland rte.
Kt vmprfivr trtnete a gynyr lnnyal, aki nem tud vlasztani kzlk. Megrendels
Damon:elhatrozta, hogy megszerzi Elent. Sajt testvre letre tr, hogy az v legyen a lny. Stefan:elkeseredetten vgyik a hatalomra, hogy elpuszttsa Damont s megvdje Elent. Knytelen engedni vrszomjnak. Elena:a lny, aki brkit vlaszthatna, egy szerelmi hromszg kells kzepn tallja magt... s megtrtnhet a tragdia!
Kzdelem utn rad a Harag.
Miv fajul a szerelem? Miv fajul a gyllet? Megrendels
Elena:tvltozott, az iskola dvskje azz vlt, amitl egykor rettegett, s amire egyben vgyott is.
Stefanpokoli knokat lt t Elena elvesztse miatt, s elhatrozta, hogy egyszer s mindenkorra leszmol a btyjval, Damonnel - kerljn brmibe. De lassan kezd rbredni, hogy taln nem a testvre az egyetlen s a legfbb ellensge.
Damonvgre megkaparintotta Elent. De megkeserti-e a gyzelmt az ccse irnt tpllt bosszszomj? Vagy sikerl szvetsget ktnik egy utols, nagy csata erejig. Megrendels
Bonnie s Elenatbbi bartja, tovbb a szerelmrt vetlked vmprfivrek egyedl talljk magukat Elena halla utn.
De az elhunyt kedvesk szeretett vrost nagy veszly fenyegeti, olyan, ami akr a holtakat is felbreszti. ersebbnek bizonyul-e vajon Elena akarata a hallnl, s a tbb vszzados harc utn kibkl-e Damon Stefannal? Megrendels
Br Loch Ness Nagy-Brittania legnagyobb tava, gynyr s a skt trtnelmet idz tj vezi, mgsem ez jut az emberek eszbe, ha a nevt halljk. Inkbb egy olyan rejtlyes llat, amely ltezsnek vals vagy valtlan volttl fggetlenl mfajt teremtett. Br a Loch Ness-i szrny tma virgzsa az 1930-as vekben kezddtt, a hagyomny jval korbbra nylik vissza.
Az els rsos emlk i.sz. 565-bl szrmazik, mikor Szent Kolumba misszionriusi tevkenysgt vgezte a vidken, amelyet akkor a vilg szaknyugati hatrnak tekintettek. Az utbb rorszg s Skcia vdszentjeknt tiszteletet szerz bencs apt egy zben tkelve a tavon tallkozott annak szrnyvel is. Mikor hajjval elindult, az egyik kvetje utna akart szni, de ebben egy hirtelen felbukkan szrnyeteg llat megakadlyozta s elnyelte. Szent Kolumba csendre intette hveit, majd Krisztus nevben rendreutastotta a fenevadat, aki mintha ktlen hztk volna vissza, albukott, s a megtmadott ember srtetlenl megszta a kalandot.
Ismerve az si kelta s az azon fellkereked keresztny valls kapcsolatt, ez a trtnet inkbb szimbolikusnak foghat fel. Az si vallsok ugyanis a folykat s tavakat a msvilgba nyl csatornknak tekintettk, azokat gyakorta szemlyestettk meg istenekknt, illetve szrnyekknt. Ezen szrnyek visszavonulsra val ksztetse a keresztny valls gyzelmt mutatta, amelyet a fenti jelenet is jl pldz.
Loch Ness esetben azonban a szrny kpzete makacsabbnak bizonyult, mint mshol. A kzpkorban folyamn is rebesgettk a helybeliek, hogy valami furcsa szerzet lakozik a tban, a tudstsok a XIX. szzadban megszaporodtak. D. Mackenzie 1871-ben egy felfordult hajra emlkeztet lnyt ltott a tiszta ltsi viszonyok kztt tekergzni a vzben. Roderick Matheson 1885-ben a leghatalmasabb lnyknt rta le, amelyet valaha is ltott, amelynek nyaka a lra emlkeztetett, belertve a srnyt is. Alexander Macdonald viszont a szalamandrhoz hasonltotta az ltala ltott llatot. Duncan Macdonald egy elsllyedt roncs utn kutatva merlt al a tban, majd miutn vszjeleket adott, s felhztk, rmlten szmolt be egy ris bkrl. Tbbet nem is volt hajland lemerlni a tba.
Az ehhez hasonl megfigyelsek tovbbra is folytatdtak, vilghress a rejtlyes lny az 1930-as vekben vlt. Ekkor jelents tptsi munklatok kezddtek a t krl, s jelentsen megszaporodtak a tallkozsok, amelyeket mr az jsgok is felkaptak s vilgg krtltek. A korszak kezdett az a cikk jelentette, amely az Inverness Courier 1933. mjus 2-i szmban jelent meg. A tudsts John s Donaldina Mackay megfigyelsrl szlt, akik az jonnan plt ton haladva a t szaki partjn, a vzben egy hatalmas, blnra emlkeztet testre lettek figyelmesek. Ezutn csak ebben az vben 50 hasonl esetrl szmoltak be. A tavat elleptk a szrnyvadszok, fellendtve a helyi idegenforgalmat, George Spicer s neje hazafel autzott hajnali 4 rakor, egy fura llatot lttak, amint a t irnyba tszeli az utat, krlbell 180 mterre tlk. A fatrzsre emlkeztet valami nem hllszeren, hanem hullmz mozgssal haladt elre, boltves tappancsain tmaszkodva. Elbb 2 mteresre becsltk az llatot, a ksbbi visszaemlkezseikben idvel az llat is megntt, kzel 10 mteresre. Br felgyorstottak az autval, hogy kzelebbrl is megnzzk az llatot, de az gyorsabb volt, s eltnt az tszli pfrnyokon tgzolva. A lersuk szerint a szrny elefntszrke volt, s gy tnt, mintha valamit vitt volna a htn, utbb az feltteleztk, hogy a farka kunkorodott vissza.
Miutn a fenti eset megjelent a sajtban, rengetegen jelentkeztek, hogy vk az elssg a szrazfldi megfigyelsben. A legpontosabb lerst Margaret Munro kzlte, akinek volt ideje megfigyelni az llatot, legalbb 25 percig vlte ltni azt a parton. Zsirfszer nyaka volt s a sttszrke test arnyaihoz kpest nevetsgesen kicsi a feje. A mellrsz alul fejr, a bre, mint az elefnt. Tisztn ltszott a kt igen rvid mells lba vagy uszonya. Az llat mindig a napfny fel fordult, s kt nagy ppot tudott kpezni a htn. Vgl lehajtotta a fejt, csendesen bement a vzbe, s eltnt.
1933-ban A. Palmer mrnk a parton stlva is egy hasonl lnyre lett figyelmes tle 100 mterre, a vzben szva. Az ltala lert fej lapos fekete csszre emlkeztetett, csigk szarvhoz hasonlt kinvsekkel. 1933-ban mr el is kszlt az els Nessie-fot, amely alapjn a szrny egy nagy, kgyszer teremtmny. Egyesek szerint, mert elg nagy kpzeler kell ahhoz, hogy llatot lssunk a kpen.
A nagy felhajtsra a British Museum s ms tudomnyos intzmnyek szakemberei is igyekeztek elmletekkel szolglni. A leggyakoribb rvels a hallucinci, tmeghipnzis volt, illetve elkerlt egy msik, ma is hasznlatban lv rv D.M.S. Watson professzor rszrl, mely szerint a szrny nem ms, mint tzott tzeg, amelyik fel-le sllyed illetve emelkedik a szokatlanul mly tban.
Az els hasznlhatbb felvtelt R.K. Wilson ezredes ksztette 1934-ben, amely fot azta is f illusztrcija a Nessie-sztorinak. Utbb elterjedt a hr, hogy Wilson hallos gyn beismerte a fot hamis voltt (azt egy makettrl ksztette), de sokan ktsgbe vonjk, hogy a hr igaz. Azzal rvelnek, hogy a 4 fotn (amelybl csak kett volt les) a nyak klnbz helyzetekben ll, valamint gy szmoltak, hogy krlbell 130 centimter magas lehetett, kb. 120-130 mter tvolsgbl fnykpezve.
1936-ban kzel 50 ember egyszerre ltta a szrnyet (tbb egymst kvet busz utasai). Br tvcsveik voltak, kprgzt eszkzk nem. A szoksos beszmolkkal szolgltak: hossz nyak, ppok a hton
Habr a negyvenes s tvenes vekben is folytatdtak a megfigyelsek, a sajtban ekkor ms, a Nessie megfigyelseknl sokkal borsabb esemnyek kaptak publicitst. A msodik Nessie-korszak a 60-as vekben kezddtt. 1971-ben mg egy pap, Gregory Brusey atya megfigyelse is helyt kapott az jsgok cmoldaln, aki a parttl 100 mterre, krlbell 20 msodpercig ltta a szrny ppjait s hossz nyakt. Egy nmet apca s bartnje, Mrs. Roberston 1975-ben tallkozott Nessie-vel. Volt kamera is nluk, de a felvtel elmaradt, mert az apca a filmezs helyett inkbb imdkozsba fogott.
Tbb filmfelvtel is kszlt a lnyrl, ezek kzl Tim Deansdale felvtele kavarta a legnagyobb vihart, aki egy bivaly nagysg, sokig a vz felsznn lebeg llatot filmezett 1960-ban. 1963-ban robbantsokkal prbltk a felsznre csalogatni Nessiet, amely sikerlt is, ugyanis 5 nap alatt 40 alkalommal bukkant fel, st, mg filmfelvtel is kszlt rla.
A megfigyelsek ma is folytatdnak, eltr ves gyakorisggal. 11 ezerre becslik azok szmt, akik ltni vltk a szrnyet, de tbbsgk nem akarta, vagy nem merte nyilvnossgra hozni a tallkozsukat. A cscstart az az Alex Campbell lehet, aki a harmincas vekben 18 klnbz alkalommal is ltta a lnyt.
1976-ban Anthony Doc Shields llt el egy Nessie fotval, amely eddig a legjobbnak szmt. Olyannyira jnak, hogy sokan hamistvnynak tartjk a szemtanuk lersnak amgy teljesen megfelel llatot mutat fott. A gyan nem vletlen, szmtalan fotrl derlt ki utlag, hogy makettekrl kszlt hamistvny. Tbbek kztt Frank Searle jeleskedett ilyen fotkkal elrukkolni.
Tbb kutat expedci is indult, hogy lezrja az gyet, egyre modernebb technikval felszerelve. 1970-es vek elejn egy kthetes kutats sorn hs csaltekkel prbltk elkapni az llatot, de semmi sem trtnt. Hazatrtk utn hallottk az expedci rsztvevi, hogy a kutats helysznhez kzel, a Snowdrop nev halszhaj legnysge kt marakod llatot vett szre. David James lgi fnykpes feldertssel prblkozott, de perdnt bizonytkkal sem tudott szolglni, azon kvl, hogy valami azonostatlan objektum van a tban.
1968-ban a birminghami egyetem kt munkatrsa Tucker, s Braithwaite , majd 1970-ben az amerikai Robert Love vgzett ultrahangos vz alatti vizsglatokat, amelyek olyan mozgsokat szleltek, amelyek nagymret testekre utaltak.
1970-tl kezdve Robert Rines kutatcsoportja kzel 350 napot tlttt a tnl, hogy megoldja a rejtlyt. Az akkori legmodernebb technikval dolgoz trsasg megllaptotta, hogy a t sziklafalban hatalmas regek vannak, s a t mlyn a lttvolsg rendkvl kicsi. 1972. augusztus 8-n, 1 ra 40 perckor a szonr egy kzel 7 mteres objektum felbukkanst jelezte. A szonrkpen ksbb egy menekl lazac tnt fel, majd ismt a nagy termet valami, amelyet egy msik is kvetett. Az utbb laboratriumba kldtt szonrkpek vizsglata utlag is igazolta a megfigyelst, vagyis kt olyan objektumot, amelyeknek 3 mter hossz nylvnya van. Tbb vz alatti felvtel kszlt, amelyek a szmtgpes elemzs alapjn egy 2 mteres, uszonyhoz hasonl trgyat mutatnak, felttelezheten a jobb hts vgtagot.
Rines-knak ezek utn tbb ms felvtelt is sikerlt ksztenik az llatrl, pontosabban annak rszeirl. Ezek alapjn el is neveztk az llatot rombusz uszony Nessie szrnynek (Nessiteras rhombopteryx), amelybl szerintk 20-30 egyed lhet a tban. Br 1975. decemberben egy edinburgh-i tudomnyos szimpziumon el akartk adni az eredmnyeiket, az eladsbl nem lett semmi, st a tudomnyos kzlet felhborodsnak kvetkezmnyeknt a Skt Tudomnyos Akadmia az Edinburgh-i Egyetem s a Heriot-Watt Egyetem megvonta a tmogatst a projektl.
A tovbbi kutatsokat emiatt fknt amerikai egyetemek (Harvard, Cambridge, Smithsonian Intzet), a Brit Termszettudomnyi Mzeum s a New York Times kezdte el finanszrozni. 1987 Robert Rines is visszatrt, mg modernebb eszkzkkel, de nem sikerlt perdnt bizonytkkal szolglnia, mint ahogy a tbbi kutatexpedcinak sem.
2003-ban a BBC vgeztetett egy rendkvl rszletes megfigyelst a tban, amelynek eredmnye, vagyis eredmnytelensge alapjn arra a megllaptsra jutottak, hogy a lny nem ltezik.
A legtbben hllnek, vzi dinoszaurusznak tartjk a lnyt. A 70 milli ve kipusztult Plesiosaurusok fennmaradt rokonnak vlik a szemtank lersai alapjn. Msok szerint risi angolnrl van sz, br a tank lersa a legtbb esetben nem illik erre a halra.
Van, aki si cetek, mint a Zeuglodon vagy a Basiosaurus rokonnak vli. Ezek a megnylt cetek azonban jval nagyobbak s ms alakak, mint amilyennek Nessie-t lertk.
Teht a hvk szerint a Plesiosaurus a megolds a krdsre. Az ellenvets azon tny mellett, hogy az mr tbb milli ve kipusztult, az, hogy ezek a hllk tdvel llegeznek, teht sokszor fel kell merlnik levegt venni, gy tbbszr kellene ket ltni. Az tletet tmogatk erre gy felelnek, hogy ma is lnek olyan tengeri hllk (teknsk), amelyek rkig brjk a vz alatt. Loch Ness zavaros vzben is messzire elhallatszik minden hang, gy van lehetsge Nessienek olyan helyen levegt vennie, ahol nincsen a kzelben emberi veszly.
A szkeptikusok msik f ellenvetse az, hogy nem csak l pldnyt nem sikerlt mg tallni, hanem tetemet s csontot sem. Emellett szerintk a Loch Ness-i t nem is lenne kpes eltartani a faj fenntartshoz nlklzhetetlen minimum 10 egyedbl ll populcijt egy ilyen hatalmas llatnak. Az ltaluk knlt megoldsok a kvetkezk:
Adrian Shine szerint egy ris balti tok lehet a megfigyelt llat, amely akr 300 kg is lehet. Ksbb megvltoztatta az llspontjt, s szerint vz alatt ramlatok trfltk meg a szemtankat.
Luigi Piccardi olasz geolgus is hasonlt felttelez, szerint a fldmozgsok keltette ramlatok, ris buborkok keltik a szrnyszer hatst.
Vannak, akik a vidrkat teszik felelss a megfigyelsekrt, mert ahogy sorban sznak egyms utn, egy llatnak tnnek. Msok cetnek vagy fknak tartjk.
A rejtly tovbbra sem megoldott, ha nem is ltezik Nessie, akkor mit s mirt vltek szrnynek az emberek? Mindenesetre a turizmus virgzik, tbb milli fontnyi bevtelt hozva a helyieknek